Перейти до контенту

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 07.10.2024 № 1064 затверджено нову редакцію Статуту державного підприємства водних шляхів «УКРВОДШЛЯХ».

16 жовтня 2024 року відбулась державна реєстрація зазначеної нової редакції Статуту Підприємства.

Посилання для перегляду

Наказом ДП «УКРВОДШЛЯХ» від 24.07.2024 № 143 затверджено

ПЕРЕЛІК

відомостей, що становлять службову інформацію і яким надається гриф
«Для службового користування»
на державному підприємстві водних шляхів «УКРВОДШЛЯХ»

Посилання для перегляду

24 лютого відбудеться брифінг щодо подальших кроків Міністерства інфраструктури для забезпечення стабільності судноплавства внутрішніми морськими та річковими шляхами, а також розвитку та модернізації водної інфраструктури.

Нещодавно Міністерство інфраструктури України прийняло низку кроків, завдяки чому вдалося запобігти блокаді Чорноморських портів у зв’язку з незаконними навчаннями Російської Федерації.

Наразі здійснюються заходи для розвитку внутрішніх водних шляхів як важливих для стабільного судноплавства України. Зокрема у рамках Великого будівництва стартувала модернізація судноплавних шлюзів на річці Дніпро, а також прийнято низку важливих законодавчих рішень для розвитку річкової інфраструктури.

Пряма трансляція заходу відбудеться на телеканалі РАДА.
Запис брифінгу буде розміщено на Facebook-сторінці Міністерства:

Спікери:
Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України
Юрій Васьков, заступник Міністра інфраструктури України
Віталій Кіндратів, Голова Державної служби морського та річкового транспорту України
Юрій Литвин, директор державного підприємства «Укрводшлях»

Початок брифінгу: 10:30.
Локація: Міністерство інфраструктури України, проспект Перемоги, 14.
Форма для акредитації (обов’язково):
https://forms.gle/Lj5WPfeScCXYHzgLA
Реєстрація можлива до 9:00, 24 лютого.
Контактна особа: Дарія, (096) 447 42 58

Проходження судноплавних гідротехнічних споруд є безоплатним для всіх категорій суден

Кабінет міністрів скасував постанову про затвердження розміру плати за проходження суден шлюзами Дніпровського каскаду. Відповідне рішення міністри підтримали на засіданні 23 лютого.

Реалізація нової постанови звільняє судна від плати за шлюзування та приводить нормативну базу у відповідність до закону про «Внутрішній водний транспорт».

Зокрема, як зазначається в пояснювальній записці до постанови, проходження судноплавних гідротехнічних споруд є безоплатним для всіх категорій суден, в тому числі іноземних.

Реалізація не потребує додаткового фінансування, адже у Державному бюджеті на 2022 рік виділено 741 908,6 тис. грн на забезпечення експлуатаційно-безпечного стану судноплавних шлюзів, що разом з фінансовими надходженнями від державного підприємства «Укрводшлях» покриє витрати від скасування плати.

⚓ Створено Державний фонд внутрішніх водних шляхів

Верховна Рада України прийняла Законопроєкт №5090, згідно з яким у складі спеціального фонду Державного бюджету України створюється Державний фонд внутрішніх водних шляхів.
💬 «Ми вже побачили ефективність спеціальних фондів для підтримки інфраструктури на прикладі роботи з Дорожнім фондом. Окремий Державний фонд внутрішніх водних шляхів — це інструмент для забезпечення стабільного та гарантованого розвитку річкової інфраструктури.
Цього року стартувало «Велике будівництво» для річки. Наразі вже розпочалися капітальні роботи на судноплавних шлюзах Дніпра. На завершальній стадії роботи з модернізації пункту управління Київського шлюзу. Надалі ми плануємо провести капітальний ремонт на решті 5 дніпровських шлюзів.
Також на стадії попереднього техніко-економічного обґрунтування проєкти з побудови другої гілки Каховського та реконструкції трикамерної гілки Запорізького судноплавних шлюзів.
На часі також і адміністративні зміни — на базі ДП «Укрводшлях» буде створено єдине підприємство для обслуговування та розвитку річкової інфраструктури, яке здійснюватиме зокрема й лоцманське проведення та навігаційне забезпечення», — розповів Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.
🚢 Для чого потрібен фонд внутрішніх шляхів?
Створення Державного фонду внутрішніх водних шляхів передбачено статтею 12 Закону України «Про внутрішній водний транспорт».
Кошти фонду будуть спрямовуватись на фінансове забезпечення:
▪ обслуговування внутрішніх водних шляхів для утримання їх у судноплавному стані;
▪ будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту;
▪ здійснення заходів із забезпечення безпеки судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
▪ навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
▪ функціонування, реконструкцію, ремонт та розвиток річкової інформаційної служби.
Серед джерел, що формуватимуть Державний фонд внутрішніх водних шляхів — кошти державного дорожнього фонду, державні запозичення, кошти від реалізації ґрунту, що вилучається в результаті проведення шляхових робіт та інші надходження.
Нагадаємо, що З 1 січня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внутрішній водний транспорт». Серед головних нововведень Закону є встановлення єдиної термінологічної бази в галузі, встановлення необхідності прийняття Стратегії розвитку внутрішнього водного транспорту України та створення умов для залучення приватних інвестицій.

На підставі повідомлення Державної служби морського та річкового транспорту України про встановлення перерви у навігації 2022 року, ДП "УКРВОДШЛЯХ" встановило перерву в навігації для проведення планових профілактичних і ремонтних робіт в наступні строки:

  • Київський шлюз - з 01.12.2021 по 31.03.2022
  • Канівський шлюз - з 01.01.2022 по 31.03.2022
  • Кременчуцький шлюз - з 01.01.2022 по 31.03.2022
  • Середньодніпровський шлюз - з 19.01.2022 по 31.03.2022
  • Запорізький шлюз - з 22.01.2022 по 31.03.2022
  • Каховський шлюз - з 25.01.2022 по 31.03.2022

Наразі на шлюзах проводяться ремонтні роботи згідно з графіком.